Mong-Ku-Csung, a dél-koreai Hyundai/KIA Automotive Group igazgatótanácsának elnöke tegnap az észak-morvaországi Ostraván tárgyalt, miután a cég újabb, 300 ezer gépkocsi gyártására alkalmas gyártóbázis számára keres helyet. A Mladá Fronta Dnes tegnap koreai forrásokra hivatkozva közölte: szinte biztos, hogy az új gyárat Csehországban építik fel. A tervezett beruházás összege 1,9 milliárd dollár, a közvetlenül létrejövő új munkahelyek száma pedig 2-3 ezer körül lesz. Az érintett térségben 14,5 százalék körüli az állástalanok aránya, tehát komoly szükség volna a nagyberuházásra. Ostrava térsége több telephelyet is bemutat a Hyundai/KIA csúcsvezetésének. A szlovákiai Zsolna mellett épülő Hyundai/KIA autógyárban 2006 decemberében indulhat el a gyártás, a cég éves termelése a korábban jelzett 200 ezer gépkocsi helyett 300 ezer lesz – derült ki abból a szerdai megbeszélésből, amelyet Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő folytatott Pozsonyban egy nappal korábban Mong-Ku-Csunggal. Az érintett térségben az autóiparnak köszönhetően közvetlenül és közvetve 12 ezer munkahely születik – mondta Dzurinda. A szlovák rádió híradása szerint az üzemben a kiskategóriás gépkocsik mellett egy Skoda Octaviához hasonló, középkategóriájú, egyelőre közelebbről meg nem nevezett autót is gyártani fognak.
Az Alcan Inc. kanadai alumíniumipari csoport ugyancsak bejelentette, hogy 35 millió dolláros ráfordítással Szlovákiában építi meg 2007-től már üzemelő cégét, amely építőipari és gépipari társaságoknak gyárt majd európai alumíniumból származó termékeket – írta a SME pozsonyi napilap. A várhatóan mintegy kétszáz főt foglalkoztató új telephely kiválasztása jelenleg folyamatban van. Az Alcan egyik cége egyébként már évek óta üzemel az észak-csehországi Decínben.
