A szlovák jegybank (NBS) idén többször is felhívta a figyelmet arra, hogy a kereskedelmi bankok rendkívül gyorsan követik a jegybanki alapkamat csökkenését a betéti kamatok tekintetében, a hitelkamatokat viszont tartósan magasabb szinten tartják. A figyelmeztetésnek csak a jelzáloghitelek esetében volt foganatja, ahol a kiélezett verseny hatására jelenleg 4–6 százalékos kamatra nyújtják a 30 éves futamidejű hitelt, miközben a jegybanki alapkamat 3 százalék. Az egyéb hitelek kamata azonban érdemben nem változott, sőt a tavalyi 12 százalékról ez év közepére közel 16 százalékra nőtt az átlagos hitelkamat, pedig az év első nyolc hónapjában az infláció nem haladta meg a 2,5 százalékot. Ráadásul folyamatosan drágulnak a banki illetékek: az év első négy hónapjában a kereskedelmi bankok kezelési költségekből származó nyeresége 21 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. Mindeközben az egyéves lekötésű lakossági folyószámlák kamata csupán 0,80 és 1,50 százalék közötti. Ezért nem csoda, hogy előretörtek a befektetési alapok: míg 2001-ben az alapkezelők mindössze 6 milliárd koronát kezeltek, 2002-ben már 16 milliárdot, 2003-ban közel 40 milliárdot, 2005 első felében pedig az összeg már elérte a 100 milliárd koronát.
