BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál többe kerül a zsolnai Kia autógyár

2005. szeptember 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tervezett 7,4 milliárd korona (192 millió euró) helyett legalább 75 százalékkal többe, mintegy 13,2 milliárd koronába kerülhet a dél-koreai Hyundai/Kia autógyár Zsolna melletti nagyberuházásának állami támogatása. A dologra úgy derült fény, hogy néhány hete átmenetileg Ivan Miklos pénzügyminiszter irányítja a gazdasági tárcát is, aki átvilágíttatta a váltóügyletei miatt leváltott Pavol Rusko gazdasági miniszter által megkötött szerződéseket. Az 5,8 milliárd koronára rúgó többletkiadás legnagyobb tétele a Zsolna városának nyújtandó 1,83 milliárd korona régiófejlesztési hozzájárulás. Ez pluszkiadást jelent, mivel Pavol Rusko exminiszter korábban azt állította, a Zsolnának szánt tétel részét képezi a támogatás eredeti összegének, holott ez nem így van – nyilatkozta Miklos a pozsonyi Pravdának.
A kormány ezért most mindent megtesz azért, hogy valamennyit lefaragjon a kiadásokból. Szintén jelentős többlettehernek számít az az 1,2 milliárd korona, amibe a Hyundai/Kia csúcsvezetőinek pozsonyi lakóparkja kerül. A helyszín kiválasztásába már nem tudunk beleszólni, a koreaiak ebben már megegyeztek Ruskóval, a többi feltételről viszont még tárgyalunk – közölte a pénzügyminisztérium szóvivője. A rosszul előkészített beruházás, a felületesen elvégzett geológiai vizsgálatok, az eredeti tervben nem számolt árvízvédelem, a határidőcsúszás, a vártnál többe kerülő parcellafelvásárlás együttesen legalább 1,7 milliárd koronával növeli az állami hozzájárulás mértékét. A vártnál drágább telkek miatt 805 millió koronával emelkednek a kiadások, de legalább mára, úgy tűnik, megoldódott a felvásárlás. A leváltott miniszter szóvivője, Maros Havran viszont azzal védekezik: az állami hozzájárulás mértékét évi 200 ezer gépkocsi gyártásához kötötték, viszont a dél-koreai társaság azóta bejelentette, hogy a beruházás összegét 5 milliárd koronával növeli, és évi 300 ezer autót kíván gyártani.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet