A szlovák parlamentben kedden első nekifutásra 74, másodikra pedig 75 képviselő jelent meg, elmaradva a minimálisan szükséges 76-tól, ezért az ülést mára halasztották. A nehézséget az okozza, hogy a szlovák nemzeti tanács, vagyis a parlament 150 képviselője közül napjainkra 33 függetlenné vált, miközben a kormánykoalíció képviselőinek száma 67-re olvadt. A Dzurinda-kabinet egyébként már 2003 késő ősze óta kisebbségben kormányoz, de a liberális ANO párt szeptember eleji szétesését, illetve a pártelnök Pavol Rusko gazdasági miniszter leváltását követően a kormánykoalíció az elmúlt hét óta képtelen megszerezni a minimálisan szükséges 76 képviselő támogatását. Hétfőn azonban végre fordulat történt: két honatya
a Vladimír Meciar vezette HZDS-ből átpártolt a kormánykoalícióhoz, emellett a keddi kudarcot követően a már eddig is a Dzurindáékat támogató 5-6 független mellett további néhány független képviselő megígérte, hogy ma már biztosan a koalíció mellett szavaz.
A függetlenek vadászata már-már sporttá vált a szlovák törvényhozásban, sőt a legerősebb ellenzéki párt, a Smer elnöke a napokban közölte: egy-egy voks megvásárlása legalább 15 millió koronába kerül. Mikulás Dzurinda kormányfő természetesen tagadta a vádakat, mint ahogy azt is, hogy legutóbb éppen Meciarral egyezett volna meg az említett két képviselő „megvásárlásáról”. A találgatásoknak az ad tápot, hogy sem Dzurindának, sem Meciarnak nem felel meg a kormánykoalíciós kereszténydemokrata KDH, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a napjainkban 35 százalékos támogatottsággal rendelkező ellenzéki Smer által 2006 márciusára tervezett előrehozott parlamenti választás időpontja. Márpedig ha a parlament működése tartósan megbénulna (amihez az ellenzéki obstrukciónak hivatalosan három hónapig kellene tartania), akkor elkerülhetetlenné válna az előrehozott választás (az eredeti időpont 2006 ősze lenne).
