Románia
Románia januárban vezette be az egykulcsos adórendszert – Calin Popescu Tariceanu kormánya egyik első intézkedésével 16 százalékra szállította le a 25 százalékos társasági adót és szintén 16 százalékos, egységes szja-t vezetett be az addig 18–40 százalékos kulcsok helyett. Bukarest szerint ez meghatározó szerepet játszott abban, hogy a munkanélküliségi ráta 5,5 százalékos, 13 éve a legalacsonyabb szintre süllyedt, a külföldi működőtőke-beruházások összege pedig az év első hét hónapjában 19 százalékkal nőtt tavalyhoz képest és 750 millió dollárt tett ki. A román pénzügyminiszter a nyáron még azt tervezte, hogy jövőre 2-3 százalékponttal emeli a 19 százalékos általános forgalmi adót, de – részben ezért – leváltották, és bejelentették, hogy nem lesz áfaemelés, amit pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szorgalmazott.
Lengyelország
Lengyelországban a hét végén tartják a parlamenti választásokat, s a legkevésbé sem tudni, milyen adópolitikát tervez az új kormány, mivel az előrejelzések szerint a jelenlegi kormányzó párt, a Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) súlyos vereségre számíthat. A győzelem várhatóan két jobbközép párt, a Polgári Platform (PO), illetve a Jog és Igazságosság (PiS) között oszlik majd meg. A PO választási programjában egykulcsos, 15 százalékos jövedelemadót ígért, mindenféle kedvezmény nélkül, a PiS a mai három kulcs (19, 30 és 40 százalék) kettőre (először 18 és 32, majd 18 és 28 százalék) csökkentését és a felső küszöböt a jelenleginél lényegesen magasabbra, 100 ezer zlotyra emelnék.
Szlovákia
Szlovákiában 2004. január 1-je óta új adórendszer van érvényben. Korábban 21 különböző jövedelemadó létezett, emellett 443-fajta jövedelemtípust tartottak nyilván – emlékeztetett pozsonyi tudósítónk –, 2004-től azonban egységesen 19 százalékossá vált a jövedelemadó. Ugyanennyire mérséklődött a korábbi 25 százalékról a társasági adó, illetve a 2003-as 14 és 20 százalékról az általános forgalmi adó, az osztalék-, illetve az örökösödési adót pedig eltörölték. Mivel az eddigi lépések hatására rohamosan csökken a munkanélküliség, illetve a táppénzen lévők száma, Ludovít Kaník szlovák munkaügyi miniszter kilátásba helyezte, hogy a munkanélküliségi és a betegbiztosítási alapba történő elvonás mintegy 0,5 százalékponttal csökkenhetne. Szlovákiában 2006-ban parlamenti választások lesznek, ezért nem kizárt, hogy ezt az adócsökkentést meglépi a Dzurinda-kormány.
Csehország
Csehországban napjainkban a természetes személyek 109 200 korona éves fizetésig 15 százalékot adóznak, 109 és 218,4 ezer korona között 20 százalék, 218,4 és 331,2 ezer korona között 25 százalék, 331 200 korona felett pedig 32 százalék a jövedelemadó. 2005 januárjától minden egyes gyermek után 6000 koronát lehet leírni az adóalapból (az átlagbér 18 500 korona körül mozog). Csehországban 2006 júniusában tartják a parlamenti választásokat. A legerősebb ellenzéki párt, a polgári demokrata ODS máris jelezte: ha hatalomra kerül, akkor a szlovák tapasztalatok alapján 15 százalékos egykulcsos adót vezetne be.
