A szlovák Nemzeti Vagyonalap (FNM) várhatóan csak 2007 végén szűnik meg – közölte lapunkkal Tatjana Lesajová, a szervezet szóvivője. Korábban Jozef Kojda, a vagyonalap elnöke még 2007 júliusában jelölte meg a határidőt. Az FNM-re jövőre még komoly munka vár, 30-40 milliárd koronás privatizációs bevétellel számol. Még nem fejeződött be a szlovák villamos művek eladása az olasz ENEL-nek, és ugyancsak hátravan három regionális áramszolgáltató 41 százalékos tulajdonrészének eladása a többségi tulajdonos E.On-nak, RWE-nek, illetve Gaz de France-nak. A hivatal létszáma mindazonáltal folyamatosan csökken, jelenleg mintegy 120 főt foglalkoztat. Korábban külön privatizációs minisztérium is működött Szlovákiában, de a magánosítási program nagy részének végrehajtásával funkcióját vesztette, ezért a 2002-ben alakult második Dzurinda-kormány megszüntette a tárcát.
Csehországban korábban ez év végére tervezték a Nemzeti Vagyonalap (FNM) megszüntetését, de a jelenlegi tervek szerint az a jövő év végéig működik. Az FNM kezelésében lévő legértékesebb vagyonelem a CEZ cseh villamos művek 67,71 százalékos tulajdonrésze; a cég tőzsdei értéke alig másfél év alatt 150 milliárd cseh koronával nőtt, augusztusban elérte a 320 milliárd koronát. Az FNM megszűntével a CEZ részvényeit és mintegy 60 munkatársát a pénzügyminisztérium veszi át. A hatályos törvény előírja a CEZ privatizációját, de ez a feladat már a jövő évi választások után megalakuló kormányra vár.
