Szlovákiában október 1-jétől átlagosan 20,31 százalékkal emelkedik a lakossági vezetékes földgáz ára – jelentette be tegnap az illetékes hivatal (ÚRSO). A szlovák gázművek (Slovensky Plynárensky Priemysel, SPP) a magas olajárakra hivatkozva eredetileg 22 százalékos áremelést kért. Januárban egyébként egyszer már 12 százalékkal drágították a lakossági földgázt. Szakértők szerint a mostani emelés közel 1 százalékponttal növelheti az éves inflációt. Csehországban ugyancsak októbertől 17,4 százalékkal drágul a lakossági földgáz – közölte kedden a Cesky Energeticky Regulacny Úrad energiahivatal. Ez a CTK hírügynökség szerint egy átlagos háztartás számára, ahol gázzal főznek és fűtenek, idén 2832 koronás többletkiadást jelent. Csehországban 2005-ben már harmadszor emelik a gáz árát, januárban egy-, júniusban pedig ötszázalékos volt a növekedés.
