Az ENEL olasz közüzemi csoport a most kötött megállapodás alapján a korábban ígért 1,5 milliárd helyett 1,88 milliárd eurót fektet be a szlovák energetikai szektorban azt követően, hogy 840 millió euróért 66 százalékos részesedést vásárol a szlovák villamos művekben (Slovenské Elektrárne, SE) – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter. A beruházásra szánt összeg döntő részét, 1,59 milliárd eurót a magyar határ közelében lévő mohi (mochovcei) atomerőmű 3. és 4. blokkjának befejezésére szánják, 2 millió euróból pedig a 440 MW teljesítményű 1., illetve 2. blokk teljesítményét 40 MW-tal növelik. A beruházás 800–1000 új munkahelyet teremt. Ezenkívül 142 millió eurót különítenek el szélerőművek építésére, amelyek együttes kapacitása 100 MW lesz, 78 milliót fordítanak az Apátszentmihályon (Jaslovské Bohunice) működő V2-es atomerőmű teljesítményének növelésére, végezetül több, kisebb kapacitású vízi erőművet építenek az Ipolyon, együttesen 11 MW-nyi teljesítménnyel. A felsoroltakon kívül még néhány hőerőművet is korszerűsítenek. A beruházások döntő hányadát az ENEL állja, viszont az SE 2012-ig nem fizet osztalékot.
A miniszter hangsúlyozta: ha a felsorolt beruházások megvalósulnak, nagyrészt sikerül pótolni azt a kiesést, amit az apátszentmihályi korábbi, V1-es atomerőmű blokkjainak brüsszeli nyomásra 2006, illetve 2008 végén történő leállítása okoz. Szakértők szerint azonban a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkját a Rusko által említett négy év helyett legkorábban hat év múlva lehet üzembe helyezni. A privatizációs ügylet várhatóan ez év végéig lezárul. Ezzel gyakorlatilag a teljes szlovák áramtermelő rendszer az ENEL tulajdonába kerül, leszámítva a bezárásra ítélt V1-es atomerőművet és a bősi vízlépcsőt.
