Szlovákiában a kenyérgabona idei termésátlaga 15-20 százalékkal lesz alacsonyabb a tavalyinál – közölte a napokban Simon Zsolt földművelésügyi miniszter. Ez még mindig jó közepesnek számít, hiszen tavaly kiemelkedően jó volt a termés (összesen 1,76 millió tonna gabonát takarítottak be). A júliusi esőzések miatt némileg késik az aratás, eddig a vetésterület több mint 70 százalékával végeztek. A termés minősége is elmarad a tavalyitól: Patasi Ilona, a Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) dunaszerdahelyi regionális igazgatója szerint a minőség mintegy 40 százalékkal rosszabb, ezért nem zárható ki, hogy a későbbiekben kénytelenek lesznek takarmánybúzából is kenyeret sütni.
Simon Zsolt szerint egyelőre nincsenek gondok a raktározással; a közraktárak országos összkapacitása 1,2 millió tonna. Július végéig az agrárkifizető ügynökség (PPA) 505 ezer tonnányit vásárolt meg az intervenciós felvásárlások keretében a tavalyi termésből, ebből 214 ezerre az Európai Bizottság már tendert hirdetett. Ennek eredményeként Szlovákia augusztus elejéig 90 ezer tonna gabonát exportált, főként Portugáliába, és további 84 ezer tonna kivitele van előkészületben. Ha sikerül a teljes intervenciós gabonakészleten túladni, akkor az EU a raktár- és szállítási költségekért cserében 800 és 900 millió korona (21–23 millió euró) közötti összeget fizethet Pozsonynak.
