Júliusban 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak Szlovákiában, így az éves infláció a júniusi 2,5 százalékról 2 százalékra mérséklődött – jelentette tegnap a pozsonyi statisztikai hivatal. A maginfláció éves szinten mindössze 0,5 százalék volt. Utoljára 2002 nyarán volt ilyen alacsony a pénzromlás üteme Szlovákiában, mint most. Egy évvel ezelőtt még 8,5 százalékos inflációt jegyeztek fel, a tavalyi átlag pedig 7,5 százalék volt. A kedvező júliusi adat az elemzőket is meglepte; a fogyasztói árak csökkenése, mint rámutatnak, döntően az élelmiszerárak esésének következménye. Júniushoz viszonyítva 1,4 százalékkal mérséklődtek az élelmiszerárak – a zöldségek ára 9,5 százalékkal, a gyümölcsöké 6,9 százalékkal esett –, a távközlési és a postai szolgáltatások árai 2,2 százalékkal csökkentek. A szakértők ennek ellenére továbbra is úgy látják, hogy az év második felében ismét meglódul a pénzromlás üteme, mivel ősztől várható a hőszolgáltatás és a lakossági földgáz árának jelentős emelkedése. A gáz várhatóan 22 százalékkal drágul. A szlovák jegybank korábban ez évre 3,5 százalékos inflációt prognosztizált, ezt július végén 3,9 százalékra emelte.
