A szakértők a Paroubek-kabinet első száz napjának mérlegét megvonva úgy látják: a fájdalmas és egyre kevésbé halogatható reformok, mint a nyugdíjrendszer és az egészségügy átalakítása, továbbá az államigazgatás karcsúsítása továbbra is várat magára, pedig minél tovább várnak, annál többe kerül. „Nagyon nehéz értékelni a kormányt, ugyanis gyakorlatilag nincs mit értékelni” – nyilatkozta David Marek, a Patria Finance közgazdásza. A kabinet még a lakbérek deregulációjára is csak azért szánta rá magát, mert az ügyben a strasbourgi bíróságon már pervesztés fenyegette. Ennek dacára a lakbérek Paroubek szerint csupán a parlamenti választások után emelkednek majd. Viktor Kotlán, a Ceská Sporitelna vezető közgazdásza azt kifogásolja, hogy az állami költségvetés jövőre is 76 milliárd koronás hiánnyal számol.
Helena Horská, a Raiffeisen Bank munkatársa úgy látja, hogy Paroubeknek egyszerűen szerencséje van. „A gazdaság önmagától is jól teljesít, a munkanélküliség csökken, az adóbevételek nőnek, a még állami kézben lévő vállalatok iránt komoly érdeklődés mutatkozik, így a privatizációs bevételek is emelkednek. Kérhet ennél többet a miniszterelnök?” – tette fel a költői kérdést Horská. Pavel Sobísek, a HVB Bank közgazdásza szerint a médiát jól kezelő kormányfő csak olyan gazdasági kérdésekkel foglalkozik, amelyek kedvező politikai végkifejlettel kecsegtetnek, ráadásul az államkasszát sem terhelik meg igazán. Az igazán nagy gazdasági problémákat, mint például az egészségügy finanszírozásának kérdését, a szőnyeg alá söpri a kormány– vélekedett Sobísek. A szakértők az egyedüli jó és lényeges gazdasági döntésnek azt tartják, hogy a Paroubek-csapat megpróbál gátat vetni a szociális juttatásokkal történő visszaéléseknek. Abban is egyetértenek, hogy a gazdasági szempontból igazán fontos kérdéseket bizonyára csak a 2006-os parlamenti választásokat követően veszik elő.
