BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs nyertese a francia „nem”-nek

Az EU-vezetők a francia „nem” után siettek meggyőzni a közvéleményt: ez nem jelenti az alkotmány végét, a ratifikációs folyamat megy tovább, s az unió a nizzai szerződés alapján is működőképes. Az integráció megtorpanása azonban késlelteti a megállapodást a költségvetési irányelvekről.

2005. május 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár nem kelthetett meglepetést az Európai Unió alkotmányának franciaországi leszavazása – hiszen a közvélemény-kutatások hetek óta ezt valószínűsítették –, de azért az EU-vezetők az utolsó pillanatig csodában reménykedtek. A kijózanító eredmény ismeretében az uniós országok vezetői a ratifikációk folytatására szólítottak fel. Arra hivatkoznak, hogy az a kilenc ország, ahol eddig ratifikálták az alkotmányt, az EU lakosságának a felét képviseli, tehát ez áll szemben egyetlen elutasítással. Másrészt az eljárás folytatása időt is ad reflexióra, jobban meg lehet világítani, hogy éppen az alkotmány kezelheti azokat a problémákat, amelyek miatt EU-ellenes a közhangulat Franciaországban. Erre a „reflexióra” a két hét múlva esedékes csúcstalálkozón nyílik alkalom, amelyet eredetileg a hosszú távú költségvetési irányelveknek szenteltek volna, amiről a megállapodás azonban szinte biztosan eltolódik. Ezért a francia „nem” vesztesei elsősorban az új tagállamok lesznek, ugyanis ahhoz, hogy időben hozzájuthassanak a 2007-től kezdődő új költségvetés forrásaihoz, döntő volna a felzárkóztatási alapok összegeinek és feltételeinek ismerete. Az EU intézményei egyébként a nizzai szerződés alapján működőképesek. A bővítési folyamat viszont zátonyra futhat, a francia „nem” és a német ellenzék őszi hatalomra kerülésének jelentős esélye megkérdőjelezheti Bulgária és Románia 2007-es csatlakozását, valamint a tárgyalások megkezdését Horvátországgal és Törökországgal.
A ratifikáció folytatása mellett szól, hogy az integráció jövője szempontjából nem mindegy, hány tagállamban utasítják el. Az alkotmány újratárgyalása biztosan nem merül fel, hiszen a francia tanulság éppen az, hogy a leszavazók az EU jelenjéről és nem a jövőjéről, vagyis az alkotmány nyújtotta lehetőségekről foglaltak állást. A referendum későbbi megismétlése reális opció, de függ attól, hogy melyik országban milyen megfontolásból győz a nem. A francia „nem” tábor kampányát éppen az jellemezte, hogy az alkotmánytól független témákra helyezték a hangsúlyt, a munkahelyek megszűnésére, a liberális gazdaságpolitikára, a bővítési félelmekre. Ha holnap Hollandiában is leszavazzák az alkotmányt, akkor a két „nem” dominóhatást idézhet elő. Az általános elégedetlenség kifejezéseként (más eszköz híján) az emberek így mutatják ki, hogy nem kérnek a szorosabb integrációból. Amin persze a referendum megismétlése sem segíthet.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet