Három üzleti megállapodást is aláírtak tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnök németországi látogatása alkalmából. A német BASF vegyipari cég megegyezett az orosz Gazprommal, hogy kibővítik földgáz-kitermelési együttműködésüket. A két vállalat egy korábbi szerződés értelmében 700 millió dollárt invesztál egy ázsiai gázmező feltárásába, a mostani megállapodás szerint 2007-től egy másik lelőhelyet is együtt tárnak föl mintegy egymilliárd dolláros beruházással. A két társaság megállapodott arról is, hogy közösen építik meg az Oroszországból a Balti-tenger alatt Nyugat-Európába tartó gázvezetéket. A harmadik szerződést a Siemens és az orosz államvasutak írta alá, eszerint a német cég 42 millió euróért elvégzi az előkészítő műszaki munkálatokat ahhoz, hogy később másfél milliárd euró értékben hatvan nagy sebességű vasúti szerelvényt szállítson.
Vendégével folytatott megbeszélése után Gerhard Schröder annak a véleményének adott hangot, hogy Putyin elnöksége alatt javultak a befektetési lehetőségek Oroszországban, s egyben szorgalmazta, hogy a német vállalatok fokozzák befektetéseiket, kiterjesztve azokat az energiaszektoron túlra. Elemzők szerint Schröder és Putyin egyaránt érzékeli, hogy a Kreml gazdasági centralizációs törekvései miatt a német cégek körében csökken a lelkesedés az orosz ügyletek iránt. Tavaly csak az előző évivel megegyező nagyságú, 1,95 milliárd eurónyi német működőtőke érkezett Oroszországba, a portfólióbefektetések összege pedig – 1999 óta először – 720 millió euróval visszaesett. Ludolf von Wartenberg, a német BDI munkáltatói szövetség ügyvezető igazgatója szerint a működőtőke-beruházások stagnálása azért is figyelemre méltó, mert más térségekben, így Kelet-Európában és Ázsiában a német társaságok egyre többet invesztálnak.
Egy nevének elhallgatását kérő magas rangú német kormánytisztviselő úgy nyilatkozott a Financial Timesnak, hogy a vállalatok idegesen figyelték a Jukosz olajcég feldarabolását és részleges visszaállamosítását, és nem tudnak kiigazodni a kormányon belül a liberális German Gref gazdasági miniszter és Mihail Fradkov miniszterelnök között folyó gazdaságpolitikai harcban. Egy tegnap kezdődött, az oroszországi befektetéssel foglalkozó londoni konferencián több résztvevő is úgy vélekedett, hogy a külföldi tőke elriasztásával a Kreml a gazdaság lassulását kockáztatja.
