BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Európai Parlament megszavazta az EU-alkotmányt

2005. január 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Amint várható volt, az Európai Parlament nagy többséggel megszavazta az Európai Unió alkotmányos szerződését: 500-an mellette, 147-en ellene voltak és 40-en tartózkodtak. Az EU első alkotmányának célja, hogy az unió demokratikusabbá váljon és hatékonyabban működjön. Az EP szavazása szimbolikus, nincs következménye, de az elsöprő többség hatással lehet a nemzeti parlamentekre. Nemmel a két politikai szélsőség – a szélsőbal, beleértve a kommunistákat és a szélsőjobb, továbbá az euroszkeptikusok szavaztak. A másik tábor viszont a képviselők 73 százalékát tette ki.
– A kormányok Európája helyett az igazi polgárok Európáját teremtik meg, hangoztatta egy szocialista képviselő. A konzervatívoktól Elmar Brok így fogalmazott: az EU építésében a zárt ajtók mögött tárgyaló diplomaták helyét az európai közvélemény vette át, amikor a nyilvánosság előtt, az Európai Konventben vitatta meg a dokumentumot. A néppárti frakció elnöke, Hans-Gert Pöttering ehhez még annyit fűzött hozzá, hogy szívesebben vették volna, ha történik utalás a keresztény-zsidó hagyományra, de tudomásul kell venni, hogy minden alkotmány kompromisszumok eredménye. A zöldek igent mondtak, de jelezve, hogy az alkotmányt még csak a kezdetnek tartják.
Hátravan még 22 tagország ratifikációja, amelyek felében népszavazást írnak ki, és egyetlen „nem” meghiúsíthatja az alkotmány hatályba lépését. Ez ma az EU-vezetők rémálma, amit viszont senki sem zár ki, de általános a nézet, hogy a leszavazás következményével majd akkor foglalkoznak, ha megtörténik.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet