BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Európai Parlament áldását adta a költségvetésre

2004. december 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Parlament (EP) a várakozásoknak megfelelően tegnap második olvasatban megszavazta az Európai Unió 2005-ös költségvetését. A 106,3 milliárd eurós büdzsé éppen meghaladja az EU bruttó nemzeti termékének egy százalékát, ami főként az új tagállamok szempontjából fontos. Az EU-költségvetés nettó befizetői ugyanis nem hajlandók belemenni a brüsszeli bizottság javasolta emelésbe, pedig a bővítés következményeként a jövő évi büdzsénél jelentősen többre lesz szükség, legalábbis ha az EU fenntartja a szolidaritáson alapuló politikáját, és emellett finanszírozza a lisszaboni programot.
Az EP-szavazás kimenetele nem okozott meglepetést, hiszen két héttel ezelőtt a pénzügyminiszterek tanácsa a konzultációs eljárás keretében már kompromisszumra jutott az EP költségvetési bizottságával. Az EP-nek a költségvetés felét kitevő agrárbüdzsé kivételével „társdöntési” jogköre van; bár eredetileg a parlament jelentősen többet követelt, végül is bő egymilliárddal sikerült többet kivenni a tagállamok zsebéből. A felzárkóztatási alapok a kötelezettvállalások szintjén 42,4 milliárdot, a tényleges kifizetésekben 32,4 milliárd eurót tesznek ki. Lapzártánkig csak az EP liberális frakciója adott ki kommentárt, amelyben üdvözölte, hogy a tagállamok végül is hajlandóak a lisszaboni szép szavakat némi pénzzel is megtámogatni, és az uniós közös ügynökségek decentralizálásával sikerült megakadályozni, hogy nagy összegeket herdáljanak el az épületek és személyzet fenntartására. (A költségeket az ügynökségnek otthont adó tagállam állja.)

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet