Traian Basescu, Bukarest főpolgármestere nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját. A jobbközép ellenzéki politikus a szavazatok 51,23 százalékát szerezte meg. Riválisa, a szociáldemokrata kormányfő Adrian Nastase elismerte vereségét és gratulált az egykori hajóskapitánynak, akit ugyancsak üdvözölt Ion Iliescu, hivatalban lévő köztársasági elnök.
Basescu – legalábbis kampánya alapján – várhatóan hadat üzen a korrupciónak és jelentős adócsökkentéssel akarja tartós növekedési pályára állítani a román gazdaságot. Legfontosabb külpolitikai célja, hogy országa zökkenőmentesen váljon az EU tagjává, várhatóan két év múlva. Basescu koalíciós tárgyalásra hívta az RMDSZ-t, amely nélkül egyik tábor sem képes kormányalakításra.
Az EU-külügyminiszterek, mint brüsszeli tudósítónk jelenti, Bukaresttel is lezártnak nyilvánították a csatlakozási tárgyalásokat, azonban jelentős szigorításokkal akarják garantálni, hogy az ország teljesítse vállalt kötelezettségeit. Így az EU brüsszeli bizottsága jövőre is különlegesen górcső alá veszi a környezetvédelemben, versenypolitikában és a bel- és igazságügyben vállaltakat, és jelentése alapján dönt az Európa Tanács Románia felvételéről. A tagállamok minősített többséggel határoznak, és negatív vélemény esetén egy esztendővel halasztódik az ország csatlakozása.
A miniszterek tegnap végső álláspontként rögzítették azt is, hogy a két tagjelölttel együtt írják alá a csatlakozási szerződést, valószínűleg jövő májusban. Szófia nem bánta volna, ha sikerül leválni Romániáról, amely a tárgyalásokat fél évvel később zárta csak le, azonban az EU „technikai” okokkal indokolva együtt kezeli őket.
A liberális Basescunak gratulált az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője, Graham Watson, aki szerint a választók leszámoltak Iliescu tekintélyelvű taktikáival és korrupt rendszerével, és felszólította, hogy vessen véget a média állami kontrolljának, a korrupciónak és erősítse meg az ország igazságügyi szerveinek függetlenségét.
