BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lezárták a csatlakozási tárgyalásokat Romániával

2004. december 9. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rendhagyó módon ért véget Románia és az Európai Unió közötti csatlakozási tárgyalások utolsó fordulója. A tagországok állandó képviselőinek tanácsa, a Coreper II. szavazásra bocsátotta a kérdést, hogy lezárják-e Romániával a versenypolitikai fejezetet. Az Európai Bizottság korábban a problémák megoldásra javasolt közös állásponttervezetben még nem javasolta a fejezet lezárását. Erről most minősített többséggel szavaztak és úgy döntöttek, hogy elfogadják a problémák orvosolására kínált román javaslatot. A bizottság korábban nem volt meggyőződve arról, hogy Románia képes lesz-e ellenőrizni, megvannak-e a tisztességes verseny feltételei, mivel az ellenőrzéshez szükséges intézményi hátteret eddig nem építették ki az országban.
A Coreper döntött a bel- és igazságügyi fejezet lezárásáról is, ahol azonban szintén komoly kérdőjelek merültek fel a korrupcióval szembeni hatékony fellépés, valamint a határőrizet megfelelő biztosítása ügyében. Ugyancsak rendhagyó módon külön monitoring követelményt fogalmaztak meg a vállalások teljesítésének ellenőrzésére, amit Románia elfogadott. A megállapodáshoz csatolt védzáradék értelmében – akárcsak Bulgária esetében – a tagországok ugyancsak minősített többséggel dönthetnek arról, hogy teljesítette-e Románia az ígéreteit, és amennyiben nem, úgy az ország 2007-re tervezett felvételét akár egy esztendővel elhalasztják. A most hozott döntést azért is siettették, hogy jövő hétfőn az unió külügyminiszterei és jövő pénteken a félévet lezáró csúcstalálkozó résztvevői is jóváhagyhassák, ahogy ez Bulgária esetében is történni fog. Bulgária már júniusban lezárta a csatlakozási tárgyalásokat. A csatlakozási szerződést a két ország esetében jövő tavasszal írják alá.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet