Az Európai Bizottság eljárást indít Görögország ellen az EU luxemburgi bíróságánál annak érdekében, hogy erősítsék a görög statisztikai hivatal függetlenségét és megbízhatóbb legyen az adatközlése. Az athéni kormány néhány hete hozta Brüsszel tudomására, hogy az 1997 óta közölt deficitadatok hamisak voltak, azokat rendszeresen lefelé korrigálták. 2000-ben például 2 százalékos deficitet jelentettek, noha a valós érték, mint ez most kiderült, 4,1 százalék volt. A különbség főként két kiadási fejezet, a védelmi kiadások és az állami tőkeinjekciók összegének a valóságtól eltérő elkönyveléséből következett. A helyes adatok alapján Görögország nem csatlakozhatott volna 2001-ben az euróövezethez.
Mindazonáltal Brüsszel nem keresi a politikai felelősséget és nem kezdeményezi Görögország kizárását az euróövezetből. A most kezdeményezett eljárás célja nem a szankcionálás, annál is kevésbé, mert a „rendellenesség” nem a jelenlegi kormány hibájából történt, sőt, éppenséggel ez a kormány segített a hiba földerítésében. Az ügy felveti viszont maguknak az uniós intézményeknek a felelősségét is, mert az Eurostat annak idején maga is furcsállta a görög adatokat és többször kért magyarázatot. A bizottság szóvivője szerint a tagországok egyikében sincs hasonló ügy, bár Brüsszel a közeljövőben kirukkol egy harmonizációs törvényjavaslattal, amely megerősíti a tagállamok statisztikai hivatalának a függetlenségét, a megbízható adatok közlését és felhatalmazná az Eurostatot, hogy ellenőrizze a tagországok statisztikai hivatalát.
