BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovénia EU-elnök lesz 2008-ban

2004. november 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovénia elfogadta az EU soros holland elnökségének indítványát, hogy 2007 januárjától Németország és Portugália társaságában töltse be a soros elnökséget. Az EU ratifikálásra váró alkotmánytervezete értelmében 2007-től megváltozik a jelenlegi féléves rotációs rendszer, helyette másfél éven keresztül három ország látja el a kollektív elnökséget. A három tagállam a 18 hónap folyamán szorosan együttműködik az elnökség ellátásában, és trojka élén váltják egymást szintén hathavi periódusonként. A Hollandia által rögzített rotációt az EU decemberi csúcstalálkozója hagyja majd jóvá.
Ljubljana lesz tehát az első az újak közül és már most megkezdi a felkészülést. A tagállamok tapasztalata szerint a régi tagoknak közel két esztendőre van szükségük a felkészülésre – Szlovénia három évet ad magának. Ha az alkotmány nem lép hatályba, akkor az országok az alábbi sorrendben látják el a féléves elnökséget.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet