Az Európai Unió lapzártánk után kezdődött csúcstalálkozójának egyik témája az a lisszaboni célkitűzés, hogy miként válhat az EU az évtized végére a világ legversenyképesebb régiójává. A volt holland kormányfő, Wim Kok vezette testület ébresztőt fújt: a lisszaboni célkitűzéseknek csak töredékét érhetik el a tagállamok, és még ezt a csökkentett programot is csak akkor, ha tényleg nekigyürkőznek. Nem azért kell ragaszkodni Lisszabonhoz, hogy az évtized végére a legversenyképesebb régió legyen az unió, hanem mert csak így kerülhető el a leszakadás a behozhatatlan Amerikától és az ázsiai tigrisektől.
Az eredetileg százféle gazdasági mutató és cél feljavítása, illetve elérése helyett tanácsosabb csupán 14-re összpontosítani – javasolják a szakértők – és ezek teljesítésére készítsen minden tagállam szigorú nemzeti tervet. Ha lemaradás van, akkor az EU brüsszeli bizottsága ültesse a „bűnös” országokat a szégyenpadra. A javasolt előírások között szerepel a kutatásra és fejlesztésre fordított összegnek a GDP 3 százalékára emelése, az energiafelhasználás hatásfokának növelése, a munkanélküliségi ráta csökkentése stb. Cél, hogy a jövő márciusi hivatalos félidős felülvizsgálatra a jelentés alapján már konkrét akciócsomagot fogadjanak el.
Gerhard Schröder német kancellár a hírek szerint szívesen takarékra állítaná Lisszabont, amelyben újabb költségvetési terhet lát. Egyébként is Berlin új javaslata, hogy a stabilitási paktum teljesítése érdekében a tagországok az EU-költségvetésbe való esetleges nettó befizetésükkel növelhessék a stabilitási paktumban számukra megengedett hiányt.
A legutóbbi fejlemények alapján úgy tűnik, hogy José Manuel Barroso, az új Európai Bizottság elnöke a lehető legkisebb engedményt téve az öt vitatott biztosjelölt közül csak kettőt áldoz fel (Rocco Buttiglione maga dobta be a törülközőt, és Barroso kifejezett kívánságára a lett kormány lecserélte Ingrida Udrét.) Kovács László az energiaügyek helyett a lett biztostól az adópolitikát kapná, miközben helyén maradna a dán és holland jelölt. Bár az Európai Parlament néppárti frakciója Kovács távozását akarta, végül is úgy tűnik, hogy beletörődik a tárcacserébe, hiszen aligha valószínű, hogy leszavazná a konzervatív Barroso bizottságát. A meghallgatásokra – technikailag – akár már a jövő héten sor kerülhet, bár ez erősen megkérdőjelezné azok komolyságát a felkészülési idő rövidsége miatt.
