A jövőben az egész Európai Unió területén megszűnik az autógyárak monopóliuma a külső, látható alkatrészek gyártásában – döntött tegnap az EU brüsszeli bizottsága. Sikerül megfelelő egyensúlyt teremteni az autógyártók, a független alkatrészgyártók, a biztosítók és a fogyasztók érdekei között – kommentálta az 1998-as direktíva módosításának elfogadását Frits Bolkestein. A belső piacért felelős biztos egy esztendeje készült a járművek szerzői jogát rögzítő direktíva módosítására, ám tervét különösen a francia és német kollégái ellenezték. Günter Verheugen, aki a novemberben hivatalba lépő új testületben az iparpolitikáért lesz felelős, végül is eredménytelenül lobbizott annak érdekében, hogy a változtatásról majd a Barroso bizottság döntsön.
Az európai autógyárak nyolc régi és nyolc új EU tagállamban monopóliumot élveznek az autók pótalkatrészeinek előállításában. Az újak közül csak Magyarországon és Lettországban liberalizálták már a piacot. Az Európai Autógyárak Szövetsége az autók biztonságát féltette attól, ha a harmadik világban ellenőrizetlenül előállított alkatrészek kerülnek az uniós piacra. Bolkestein szerint azonban az érv nem állja meg a helyét, ugyanis a független alkatrészgyártóknak is tiszteletben kell tartaniuk a biztonsági szabványokat, amelyek megszabása és ellenőrzése egyébként nemzeti hatáskörben marad. A fölszabaduló piac évi forgalma meghaladja a tízmilliárd eurót, az alkatrészek ára pedig bizottsági becslések szerint 6–10 százalékkal lesznek olcsóbbak.
