A Kereskedelmi Világszervezet engedélyezte, hogy az EU és hét további hét ország mintegy 150 millió dollár értékben büntetővámokat szabjon ki az Egyesült Államokból származó termékekre. A WTO 2003 januárjában illegálisnak minősítette az úgynevezett Byrd-módosítást, amelynek értelmében a dömpingellenes eljárások során alkalmazott büntetővámokból befolyó összegek nagyobb részét a panasszal élő amerikai cégek kaphatják meg. Washington egy esztendőt kapott arra, hogy érvényt szerezzen a WTO-ítéletnek, de a Kongresszus a kormány fölkérése ellenére sem intézkedett a törvény módosításáról. Ezt követően nyújtott be panaszt az EU és más országok a WTO-hoz arra hivatkozva, hogy az illegális szubvenció rontja helyzetüket a világpiacon.
Az amerikai vállalatok az EU becslése szerint 2001-ben 231, 2002-ben 330 millió, tavaly pedig előzetes becslések szerint 240 millió dollárnyi támogatást kaptak, főként az acél- és élelmiszeriparban, valamint a háztartásicikk-gyártó ágazatban. A WTO ennél mindenesetre sokkal alacsonyabb összeget hitelesített, ami Washington szerint azt jelzi, hogy Brüsszel messze eltúlozta a szubvenció mértékét. A szankció összege ugyanis a támogatás 72 százaléka, vagyis a WTO 210 millió dollárból indult ki. Washington megerősítette, hogy a dömpingvám kivetését továbbra is fenntartja. Ennek jogosságát az EU nem is vitatja, csak azt követeli, hogy az a WTO-szabályokkal harmonizáljon. Brüsszel egyelőre kivár a szankciókról való döntéssel, amivel esélyt kíván adni a Kongresszusnak, hogy fogadja el a szükséges módosításokat.
