BUX 138683.35 -0,58 %
OTP 44760 -0,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az olasz futballklubok komoly anyagi gondban vannak

Az itáliai csapatok nemcsak a pályán izzadnak, hanem – néhány kivételtől eltekintve – a pénzügyeikkel is sokat kínlódnak.

2004. augusztus 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2002–2003-as labdarúgóidényben a húsz legnagyobb forgalmat elkönyvelő európai klub közül öt olasz volt, s a képzeletbeli ezüst- és bronzérem a Juventust, illetve az AC Milant illetné – derül ki a Deloitte futballklubokat felölelő vizsgálatából. Mindkét csapat kétszázmillió euró fölötti éves bevételt könyvelhetett el, ráadásul ezek érték el a legmagasabb jövedelmet a televíziós közvetítésekből is.
A múlt évben a teljes olasz fociágazat 4,2 milliárd eurónyi forgalmat produkált. A világ egyik legerősebb ligájának tartott bajnokságban azonban egyre inkább a régóta halogatott és egyre sürgetőbb átalakításról lehetett hallani. A csillagászati bevételekkel ugyanis – a Juventus kivételével – még nagyobb kiadások állnak szemben, így a klubok tetemes veszteséget könyveltek el. A múlt esztendő végén már 948 millió eurónyi adósságot görgettek maguk előtt a csapatok. A veszteségek okai között szerepel, hogy a csapatok horribilis összegekért nemzetközileg ismert, népszerű játékosokat igazoltak: összességében a bevételeik 85 százalékát fordították játékosok megvételére és fizetésére. Az egyik legnépszerűbb olasz játékos, a Romában játszó Francesco Totti játékát például az elmúlt idényben 11 millió eurós fizetéssel honorálták. Az eredmény nem maradt el: a sportág mérkőzéseire az év folyamán 8 millióan látogattak ki; ez a legmagasabb nézőszám Európában. A veszteségeket azonban a közönségsiker nem tüntette el, ráadásul tavaly ősszel, illetve 2004 tavaszán a hatalmas pénzzel kecsegtető nemzetközi kupákban az olasz csapatok hamar elvéreztek, így a klubok költségvetésébe korábban belekalkulált külső források is elmaradtak.
Az anyagi nehézségeken az olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi médiabirodalmának egyik ékköve, a Milan és a híres Agnelli család tulajdonában lévő Juventus viszonylag könnyen át tudott lendülni, azonban a Roma és a Lazio helyzetén még a tőzsdei bevezetés sem tudott sokat segíteni, így e két klub – akárcsak a télen csődbe jutott Parmalat szponzorálta Parma – kapós labdarúgóinak kiárusításával próbál úrrá lenni anyagi nehézségein. A Románál befektetőként felmerült a líbiai elnök fiának, Szadi el-Kadhafinak a neve is.
A hatalmas pénzeket mozgató olasz focipiac iránt érdeklődő befektetőket azonban elrettentheti az idény végén kirobbant bundabotrány. A Lazio a sztárjainak kiárusításán kívül a játékosok bérének csökkentésével is kísérletezik, s bejelentette, hogy 2007-ig a labdarúgók apanázsát a felére kívánja csökkenteni, ráadásul a csapat tagjai egy éve a fizetésük egy részét részvényben kapják kézhez.
A másik nagy vesztes a másodosztályú Napoli, amely a bajnokság végén csődöt jelentett, s veszélybe került a fennmaradása is. Ám lehet, hogy üzleti körök összefogásaként megmarad a Maradonával sikert sikerre halmozó klub. Így menekült meg a csődeljárás miatt két éve negyedosztályúvá visszaléptetett Fiorentina is, azonban a csapat csak az ősszel kezdődő bajnokságra tudta visszaküzdeni magát az első osztályba.
Berlusconi könnyítésként felvetett ötletét, miszerint a klubok a játékosok vételárát és az amortizációt példátlanul hosszú idő, tíz év alatt írhassák le a könyvelésükben, az Európai Unió tavaly év végén versenyellenesnek minősítette. Az UEFA pedig hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy a 2004-05-ös idényben csak azok a csapatok indulhatnak az általa szervezett nemzetközi kupasorozatokban, amelyek rendezték adósságaikat.

Szabó Zsolt
Szabó Zsolt

Ez is érdekelhet