A helyes irányba tett lépésnek minősítette az EU brüsszeli bizottsága a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) közvetítői javaslatát a dohai tárgyalási forduló folytatásáról. A Genfben pénteken kiadott javaslatcsomag ugyan számos részletkérdésben tisztázásra vár, de a bizottság megfelelő munkadokumentumnak tartja – hangoztatták Brüsszelben a kereskedelempolitikáért felelős Pascal Lamy és az agrárpolitikát képviselő Franz Fischler szóvivői. Az EU arra törekszik, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék a vámtételeket az ipari termékekre, amelyek a világkereskedelem 90 százalékát teszik ki.
A genfi dokumentum az agrártermékek exportszubvenciójának és az exporthiteleknek az eltörlését javasolja egy meghatározott, reálisnak tartott céldátumig. Ez a szöveg markánsabb, mint az a korábbi, amelyben ugyan előirányozták a szubvenció fokozatos csökkentését, ám a teljes eltörlés csak célként, de mindenfajta határidő nélkül szerepelt. (Az EU a mezőgazdasági termékek exportszubvenciójának teljes eltörlését vállalta – abban az esetben, ha a többi nagy agrárexportőr, elsősorban az Egyesült Államok is hajlandó erre.) A WTO 147 tagállama július végéig adott időt a további tárgyalások alapjául szolgáló munkadokumentum megszövegezésére, amelynek hiányában legfeljebb a dohai folyamat zsákutcájába jutását állapíthatnák meg. A világkereskedelem liberalizációjáról 2001-ben megkezdett dohai forduló tavaly szeptemberben Mexikóban kudarcba fullandt a harmadik világ országainak ellenállása miatt.
