BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Peking ismét exportálhat élelmiszert az EU-ba

2004. július 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió tagállamainak állandó állat-egészségügyi bizottsága engedélyezte, hogy Kína felújítsa egyes állati eredetű élelmiszertermékek 2002-ben betiltott exportját. A döntést a távol-keleti országban tapasztalt kedvező higiéniai változásokkal magyarázták, az indoklás szerint a helyzet jelentősen javult azt követően, hogy 2001 novemberében egy uniós szakértői küldöttség alapvető hiányosságokat tárt fel Kínában. Az ottani élelmiszer-hatóságok most garanciát vállaltak arra, hogy az EU-országokba irányuló termékek valóban megfelelnek a szigorú uniós előírásoknak. Az exportárukat tanúsítvánnyal látják el és a helyszínen nyert uniós tapasztalatok szerint ezek megbízhatóak.
A döntés nyomán 25 tagország felújíthatja többek közt a méz, a méhpempő, a tenyészhal, a nyúlhús és a rák behozatalát, de a tilalom továbbra is érvényben marad a baromfira. Az EU szakértői ugyanis kockázati tényezőt látnak a csirkefarmok elégtelen ellenőrzésében, különösen annak fényében, hogy Kelet-Ázsiában ismét felütötte fejét a csirkepestis. Bár Peking szeretné kiterjeszteni exportját egyéb állati eredetű élelmiszerekre is, az EU brüsszeli bizottsága továbbra is azon a véleményen van, hogy az országban uralkodó állapotok ezt nem teszik lehetővé. A sűrűn előforduló járványok, mint például a száj- és körömfájás miatt az EU rendre visszautasítja a kínai marha- és sertéshús, valamint a tejtermékek uniós országokba irányuló exportjának engedélyezését.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet