Az unió legmagasabb bírói testületének a tagországok és a brüsszeli bizottság jogvitájában hozott tegnapi ítélete kimondja, hogy a tagállamok nem sérthetik meg az alapszerződést, nem térhetnek el attól. Ezzel tehát helybenhagyta az Európai Bizottság javaslatát, amely eljárást kezdeményezett Németország és Franciaország ellen, amiért költségvetési hiányuk tartósan meghaladta a GDP három százalékát. Tavaly novemberben Hollandia, Ausztria, Finnország és Spanyolország kisebbségben maradt, amikor nem fogadták el, hogy Berlin és Párizs kivételes elbánásban részesüljön. A bíróság semmissé nyilvánította a pénzügyminiszterek tavalyi döntését és újra határozniuk kell a bizottság ajánlásáról, ami egyébként még nem rótt volna ki pénzbírságot, csak szigorúbb felügyelet alá helyezte volna a német és francia gazdaságot. A helyzet fonákságára utal viszont, hogy a november elsejéig hivatalban lévő testület már megkezdte a stabilitási megállapodás felülvizsgálatát, és éppen elnöke, Romano Prodi mondta ki legelőször két éve, hogy a megállapodással baj van, „túl merev, ostoba”.
Kiszemelt utódja, José Manuel Barroso leköszönt portugál kormányfő tegnap, az Európai Parlament szocialista frakciójában meghallgatásán úgy vélte, hogy a megállapodás sarokkövének megsértése nélkül kell rajta változtatni. Tehát cél az euró stabilitásának megőrzése, de figyelembe kell venni a nemzeti sajátosságokat – lényegében ezzel a bizottság álláspontját erősítette meg, hogy a megállapodás nem nyújt eszközt a gazdasági hanyatlás orvoslására, ezért nem lehet túlságosan mereven ragaszkodni hozzá, mert az csak tetőzi bajt. A tegnapi meghallgatáson Barroso láthatóan mindent megtett azért, hogy elnyerje a baloldali frakció rokonszenvét, mert a jövő héten kiderül a strasbourgi szavazáson, hogy a szocialisták támogatása nélkül csak nagyon nehezen jöhet össze az egyszerű többség, ami szükséges ahhoz, hogy a brüsszeli bizottság vezetője lehessen.
