Az unió pénzügyminiszterei elfogadták Silvio Berlusconi olasz kormányfő takarékossági szükségcsomagját, amely 7,5 milliárd euró megspórolásával reméli idén a GDP 3 százaléka alá szorítani a költségvetési deficitet. A csomagot azonban, amely 4,2 milliárd eurós kiadáscsökkentéssel, 1,3 milliárd euró többlet-adóbevétellel és további 2 milliárd eurónyi egyszeri bevétellel, például állami ingatlanok eladásával számol, egyelőre nem fogadta el az olasz kormány, és sorsa bizonytalan, hiszen ez okozta Giulio Tremonti olasz pénzügyminiszter bukását a hét végén. Mindenesetre az uniós miniszterek kelletlenül reagáltak, hiszen az utolsó pillanatban eléjük tálalt összegeket nyilván nehéz érdemben megítélni. Az EU brüsszeli bizottsága a stabilitási megállapodás megsértése miatt az eljárás megindítását javasolta a tagállamoknak, amelyek ezek szerint - hasonlóan a német és francia szabálysértéshez - Rómával szemben is elnézők. Viszont a fő probléma megmaradt: Olaszország nem hajtotta végre a régóta esedékes struktúraváltást, adós a nyugdíjrendszer és a betegbiztosító reformjával. Tremonti eddig mesterséges eszközökkel érte el a deficit kordában tartását, például adóamnesztiával vagy egyszeri privatizációs bevételekkel, amit nemcsak Brüsszel nézett rossz szemmel, de a koalíciós partnerek is elutasítottak. Gerrit Zalm holland pénzügyminiszter, az EU soros elnöke szerint Rómának jövőre további intézkedéseket kell hoznia. A miniszterek megvitatták azt az elképzelést is, hogy az euróövezet pénzügyi-gazdasági miniszteri értekezleteinek eddigi soros, féléves elnökletét egy két és fél évre szóló megbízatással váltanák fel. Hírek szerint erre Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőt, pénzügyminisztert kérnék fel, de hivatalos döntés az év vége előtt nem várható. Fontolóra vették azt is, hogy a bizottság a jövőben évente négy alkalommal rukkoljon ki gazdasági növekedési előrejelzéssel, a jelenlegi kettő - tavaszi, illetve őszi - helyett.
