Az EU brüsszeli bizottságának negyedévi elemzése szerint egyre több jel mutat arra, hogy az euróövezet 12 országa erőteljes gazdasági fellendülés előtt áll. A tavasszal 1,7 százalékra prognosztizált GDP-növekedés valószínűleg magasabb lesz, bár Brüsszel ez alkalommal nem bocsátkozott jóslásba. Bizonytalanságot okozó tényező továbbra is az olajár alakulása, amelynek eddigi negatív befolyása – hála a monetáris unió stabilizáló hatásának – korlátozott maradt, ám hosszabb távon tartogathat kellemetlen meglepetést. A vállalatok várható beruházási tervei és az általános bizalmi mutatók kedvezőek, és ha ezeket mérsékelt bérkövetelések kísérik, akkor tartós lehet a növekedési pálya.
A korábban jelzettnél kedvezőbb növekedési ütem a külső kereslet erőteljes meglódulásával magyarázható, és remélhetőleg ezt követi majd a belső kereslet bővülése. Vannak jelei, hogy a tartós fogyasztási cikkek kereskedelme is javul a hosszabb stagnálás után, bár Brüsszel szerint ezt óvatosan kell kezelni, a lakossági hangulat még „törékeny”. Joaquin Almunia, a bizottság gazdaságpolitikáért felelős tagja egyúttal figyelmeztette a tagállamokat: az eurózóna hat államában változatlan politika mellett a költségvetési hiány megugrására lehet számítani, ami náluk nemcsak idén, de még jövőre is meghaladhatja a deficit engedélyezett mértékét, a GDP 3 százalékát.
