BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Moszkva feloldja a húsimporttilalmat

2004. június 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Oroszország ismét engedélyezi az Európai Unióból érkező húsáruk importját, miután a felek megegyeztek arról, hogy szeptemberig rendezik az egységes minőségi tanúsítvánnyal kapcsolatos vitát. Az importtilalom feloldására Mihail Fradkov orosz miniszterelnök tett ígéretet, amikor pénteken telefonon tárgyalt Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével.
Oroszország a múlt héten állította le az uniós hússzállítmányok importját (NAPI Gazdaság, 2004. június 3., 2. oldal), aminek hátterében az állt, hogy Moszkva elégedetlen a kétoldalú húskereskedelem egészségügyi kontrolljának rendszerével, ugyanis az EU-ba irányuló orosz húsexport egy központi élelmiszer-egészségügyi ellenőrzésen megy át, amelyet a brüsszeli bizottság felügyel, ezzel szemben az orosz piacra szánt uniós hússzállítmányokhoz az egyes tagállamok hatóságai külön-külön igazolásokat állítanak ki. A mostani megállapodás szerint az EU szeptember végéig bevezeti az egységes minőségi tanúsítványt az állati eredetű élelmiszerekről. Ennek az eljárásnak május 1-jén, az EU-bővítés napján kellett volna hatályba lépnie, majd az időpontot technikai okokból június 1-jére tolták ki, de az EU nem volt képes eleget tenni a kötelezettségnek, erre rendelte el az orosz kormány az importstopot. Brüsszelben ennek ellenére értetlenül fogadták a moszkvai lépést, amelyet potenciális WTO-partnerhez méltatlannak minősítettek. Az érintett termékek Oroszországba irányuló uniós exportjának értéke csaknem másfél milliárd euró évente.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet