BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vége a dohánytermesztés támogatásának?

2004. március 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU mezőgazdasági miniszterei fontolóra veszik az unió egyik legvitatottabb gazdatámogatási rendszerének, a dohánytermesztők szubvenciójának megszüntetését. Ez kezdetben ugyan nem sok megtakarítással járna, mert a déli országok termelői továbbra is igényelhetnék eddigi támogatásukat, ám azt termékváltásra kellene fordítaniuk. A dohánytermesztők sokszorosát kapják annak a jövedelemtámogatásnak, amennyit a szántóföldi növényeket termesztők kapnak.
Az EU-nak ezt a politikáját évek óta bírálják, két okból. Míg az EU az utóbbi években sok millió eurót fordított a dohányzásellenes kampányra, addig évente csaknem egymilliárd megy el a spanyol, francia, olasz és görög dohánytermesztők támogatására. Ezt Brüsszel szociálpolitikai okokkal magyarázza: a több tízezer gazdának nincs más megélhetési forrása, a dohány viszonylag igénytelen, pontosabban a dohánytermesztésre alkalmas földben mást nemigen éri meg termeszteni. Másrészt, hangzott Franz Fischler agrárbiztos érvelése, egyáltalán nincs arra bizonyíték, hogy az EU terméket nem pótolnák importdohánnyal, tehát attól, hogy a déli termelők tönkremennek, felhagynak a dohánytermesztéssel, még nem csökken az uniós fogyasztás.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet