BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kártérítés az Európai Unió bővítéséért?

2004. február 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Unióhoz májusban csatlakozó országok kereskedelmi partnerei azt tervezik, hogy kompenzációt kérnek a bővítés miatt kereskedelmüket érő károkért, ugyanis a belépés után olyan vámok, adók és kvóták fogják terhelni ide irányuló exportjukat, amilyenek addig nem léteztek, vagyis kedvezőtlenebbé válnak számukra a feltételek - írta az EUpolitix.com. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt kötött nemzetközi megállapodás alapján erre a WTO valamennyi tagállama jogosult, de az unió tisztségviselői szerint várhatóan csak a nagy áruforgalmat lebonyolító országok, elsősorban az Egyesült Államok, Kína, Japán, Dél-Korea és Tajvan él majd e jogával. A változásokat tartalmazó dokumentumokat Brüsszel a múlt héten adta át a WTO-nak, és az érdekeltek egyelőre még tanulmányozzák azokat. Uniós vélemények szerint azonban a legtöbb új tagországgal belépésüket követően éppen hogy kedvezőbb feltételek mellett lehet majd kereskedni, hiszen a 15-ről 25 országra bővülő piac jobb lehetőségeket nyújt az ide exportálóknak. A kompenzáció egyébként nem pénzbeli kártérítést jelent, hanem kedvezőbb kereskedelmi feltételek nyújtását.
Az igazi probléma Oroszország, amely nem tagja a WTO-nak és az EU-nak sem, de gazdasági és politikai együttműködési megállapodást kötött az unióval. A nyolc volt szocialista ország csatlakozásával Moszkva vesztheti a legtöbbet, ezért Brüsszel kemény kétoldalú tárgyalásokra számít az orosz kormánnyal. Pascal Lamy kereskedelmi biztos szóvivője közölte, hogy Oroszországgal, Ukrajnával és Kazahsztánnal már folynak a megbeszélések acélkvótájuk felemeléséről és a bizottság kész növelni a kínai acél, textil és iparcikk kvótáját is.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet