Az Európai Unió három tagállama még nem ratifikálta Horvátország stabilitási és társulási megállapodását. Hollandia és Nagy-Britannia elégedetlen, mert Zágráb csak vonakodva hajlandó együttműködni a háborús bűnöket kivizsgáló hágai nemzetközi bírósággal. Olaszország viszont azt sérelmezi, hogy a horvát kormány egyoldalúan természetvédelmi területnek nyilvánította az Adria egy részét, és addig nem hajlandó a ratifikációra, amíg ezt nem vonják vissza. Ivo Sanader miniszterelnök tárgyalásokat sürgetett a kérdésről, egyúttal viszont azt is jelezte, hogy Zágráb nem táncol vissza.
A társulási megállapodás hatálybalépése nélkül kétséges, hogy az EU brüsszeli bizottsága még a nyár előtt elkészíti-e véleményét a horvát tagsági kérelemről, amelyet éppen egy esztendeje nyújtottak be. A zágrábi remélt menetrend szerint ez tavaszra elkészülhet és az unió júniusi csúcstalálkozóján már döntenek arról, hogy Horvátországgal is megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat. Ez jó esetben lehetővé tenné, hogy az ország 2006 elején már aláírja a csatlakozási szerződést és 2007-ben Romániával és Bulgáriával együtt válhatna taggá. Brüsszeli megfigyelők szerint a következő bővítési forduló után hosszú szünet következik, ezért is fontos Zágrábnak biztosítani, hogy még ebben az évtizedben az EU tagjává válik.
