Az EU brüsszeli bizottsága versenypolitikáért felelős tagja, Mario Monti bizonyítottnak tekinti, hogy a Microsoft visszaélt meghatározó piaci pozíciójával, és kiszivárgott hírek szerint az amerikai céget szankciókkal akarja sújtani. Monti szóvivője megerősítette, hogy elkészült a Microsoft elleni vizsgálat eredményeként a határozattervezet, de nem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni. A több mint három esztendeje tartó vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy visszaélt-e a Microsoft domináns piaci szerepével, megsértette-e az Európai Unió versenyszabályait. Bill Gates cége évi forgalmának akár 10 százalékával is bírságolható, ami 3 milliárd euróval érne fel - igaz, Brüsszel hasonló esetekben beérte jóval kisebb mértékű, 1-0,1 százalékos büntetéssel. Emellett kötelezhetik a céget, hogy hozza nyilvánosságra operációs rendszerének azokat az elemeit, amelyek lehetővé teszik a konkurencia számára, hogy a Windowshoz igazítsák szoftverjüket. A Microsoft védelme szerint értelmetlen dominanciával vádolni a társaságot, hiszen egy lendületesen fejlődő, szereplőiben gyorsan változó piacról van szó. Másrészt a seattle-i cég egyszerűen annak köszönheti a vetélytársak kiszorítását, hogy terméke sokkal jobb, és egyébként is a Dell, az Apple vagy a HP sikerrel fejlesztett ki olyan szoftvert, amely Windows alatt is jó eredményt produkált, és a pereskedőknek inkább kutatásra kellene fordítaniuk energiájukat. Az érvelés azonban süket fülekre talált a bizottságnál, és rossz nyelvek szerint a testület még a májusi bővítés előtt akar dönteni, mert Monti attól fél, hogy a zömükben Washingtonhoz húzó új EU-tagokkal többségbe kerülnének a Microsofttal elnézőbb bizottsági tagok.
