BUX 139933.86 0,22 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Atomerőművek álltak le az áramszünet miatt

Bár a szakértők dolgoznak az ellátás helyreállításán az Észak-Amerika keleti partját sújtó áramszünet után, továbbra sincs energia mintegy 15 millió ember otthonában Detroittól Ottawáig. A legutolsó hírek szerint egy pennsylvaniai erőmű üzemzavara okozhatta a bajt (IT-szakértők a Blaster számítógépvírust is emlegették mint lehetséges okot).

2003. augusztus 15. péntek, 11:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az USA-ban kilenc nukleáris erőmű állt le az áramkimaradás miatt - jelentette a Bloomberg hírügynökség. A 61 ezer megawatt kiesésével járó leállás érzékenyen érintette a térség vállalatainak többségét: a detroiti polgármester az üzleti tevékenység felfüggesztésére szólította fel a cégeket az üzemzavar elhárításának idejéig. Energiaszolgáltatójuk leállásra kérte a három nagy detroiti autógyártót is, itt a hétvégi munkarend lép életbe. A Wall Streeten utoljára 2001-ben kellett hasonló mértékben saját tartalék energiaforrásaikra támaszkodni a tőzsdének.
"Az egyetlen dolog, amit biztosan tudok az az, hogy nem terrortámadás volt' - jelentette ki szinte azonnal George W. Bush, az USA elnöke az Észak-Amerika keleti részét sötétbe borító áramszünetről.
A New Yorktól Detroiton és Clevelanden át Torontóig és Ottawáig számos egyesült államokbeli és kanadai várost sújtó áramszünet helyi idő szerint délután 4 óra körül, a legnagyobb csúcsidőben következett be, tízezrek rekedtek a metrókban, milliókat kellett evakuálni a hivatalokból - a tőzsde már épp bezárt, de a zárás utáni kereskedési rendszert már érintette a csapás.
New York repülőtereit lezárták - a legfrissebb hírek szerint lassan helyreáll a rend - , az utcai forgalmat megbénította a tömegközlekedési eszközök leállása, illetve a közlekedési lámpák hiánya. A telefonhálózat összeomlása arra legalább jó volt - idéznek helyi megfigyelőket a hírügynökségek - , hogy az emberek kevésbé tudták riogatni egymást azzal, amire először mindenki gondolt: terrortámadás.
Szakértők szerint a mostani áramszünet súlyosabb az 1965. novemberinél, amelyet 30 millióan szenvedtek meg az USA keleti részén. A Bloomberg által megkérdezett elemzők ugyanakkor úgy vélik, az egésznek csak minimális hatása lesz az USA gazdaságára, sőt még jót is tehet a szükséghelyzetben használható berendezések iránti kereslet fellendülése, illetve hosszabb távon az áramellátó rendszerek modernizálását célzó - régóta esedékes - beruházások beindulása.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet