Pozsony
A cseh pénzügyminisztérium a világgazdaság lefékeződése miatt az idén a korábbi 3,3 százalék helyett már csak a bruttó hazai termék (GDP) 2,3 százalékos növekedésére számít - derül ki a tárca honlapján közzétett jelentésből. Ha a módosított előrejelzés beigazolódik, akkor Kelet-Közép-Európában a cseh növekedési ütem lesz az egyik leglassúbb ebben az évben. A pénzügyminisztérium a korrekcióval csupán követte más intézmények előrejelzését. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) már korábban 3,3-ról 3,0 százalékra módosította növekedési prognózisát, a prágai jegybank pedig az év elején közzétett 2,2-3,5 százalékos előrejelzését 2,3-2,9 százalékra vitte le. A Mladá Fronta Dnes által megkérdezett cseh szakértők 2,1-2,5 százalékra számítanak. A pénzügyminisztérium a jövő évre vonatkozó prognózisát is csökkentette: 3,4 helyett már csak 3,0 százalékra számít.
Radomír Jác, a Commerzbank Capital Markets elemzője úgy látja, hogy a pénzügyi tárca rövidesen felfelé korrigálja a várható külkereskedelmi hiányt. A nagyobb hiány viszont azt eredményezheti, hogy gyengül a cseh korona. A költségvetési hiány alakulásában ugyancsak problémát jelenthet, hogy a tervezet még 3,3 százalékkal számol, amit már tavaly bíráltak a szakértők. A pénzügyminisztérium ugyancsak lefelé módosította az idei inflációra vonatkozó előrejelzését: 1,6 helyett mindössze 0,7 százalékra számít, ami 1998 óta a legalacsonyabb mértékű pénzromlást jelentené; jövőre pedig 3,6 helyett csak 2,9 százalékos inflációt vár.
