BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ráfizetnek a dohányosok a csatlakozásra

2003. április 29. kedd, 15:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Sidó Zoltán, Pozsony

Szlovákiában 2004-től negyedével nőhet a cigaretta kiskereskedelmi ára a fogyasztási adó radikális emelése miatt, amit arra hivatkozva terveznek, hogy a dohány adóját összhangba kell hozni az Európai Unió normáival. Az emelés üteme még a szükségesnél is gyorsabb lehet, 2009 helyett 2006-ra befejeződhet, pedig a csatlakozási tárgyalások során Szlovákia 5 éves átmeneti időt harcolt ki. A pénzügyminisztérium sietsége mögött az is meghúzódhat, hogy a magasabb adókból szeretné feltölteni az államkasszát. Jelenleg egy szál cigaretta fogyasztási adója 0,95 korona (1 dollár=37,45 korona). A tervezet szerint ez 2004. január 1-jétől 1,40 koronára nő, legkésőbb 2006-ban pedig 1,50 koronára. Ez azt jelenti, hogy a Szlovákiában közkedvelt Petra cigaretta csomagjának az ára a mostani 44,50 koronáról 2004-ben 55,50 koronára emelkedik.

Csehországban a kormány elfogadta azt a törvénytervezet, amelynek értelmében a dohánytermékek adója a jelenlegi 40 százalékról 2004-ben 47 százalékra emelkedik az EU normáihoz való alkalmazkodás jegyében. A jövő évi belépést követően még legalább kétszer kell növelni a terheket ahhoz, hogy 2007 végéig elérjék az 1000 szálankénti 64 eurós adó szintjét.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet