BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyetlen áfakulcs lesz Szlovákiában

2003. április 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pozsony
A szlovák gazdasági kabinet jóváhagyta a pénzügyminisztérium tervezetét, amelynek értelmében a jövő évtől 25-ről 20 százalékra csökken a társasági adó és a magánszemélyek jövedelemadója is egységesen 20 százalék lesz. Az szja jelenleg progresszív, a legalsó kulcs 10, a legmagasabb 38 százalék. A jelenlegi kétkulcsos, 14 és 23 százalékos áfa helyett egykulcsos, 20 százalékos áfát vezetnek be. A gazdasági miniszterek körében a legnagyobb vitát az áfára vonatkozó elképzelés váltotta ki, a szakértők többsége szerint ugyanis a 20 százalékos kulcs indokolatlanul magas. A koalíciós pártok közül a liberális ANO és a magyar MKP ugyancsak túl magasnak tartja a 20 százalékot, ezért nem kizárt, hogy a kormány elé májusban kerülő törvénytervezetben némileg mérséklik a kulcsot. Az ANO és az MKP például 18 százalékos áfát javasol.
Ivan Miklos pénzügyminiszter közölte: lehet engedni a 20 százalékból, de tudatosítani kell, hogy minden százalékpontnyi mérséklés mintegy 6 milliárd koronás bevételkiesést jelent az államkincstár számára. Ezért azt javasolta, hogy a jövő évi költségvetési tervezetben az aktív foglalkoztatáspolitikára elkülönített 4,5 milliárd koronát tegyék vissza a büdzsébe, így 19 százalékra mérsékelhetik az áfát. Továbbra is nyitott kérdés marad a bor tervezett megadóztatása, mivel ezáltal Szlovákia az egyetlen olyan jelentősebb bortermelő országgá válna, amely - literenként 25 koronás drágulást okozva - adót vet ki erre az italféleségre. A tervezés alatt álló adóreform az európai uniós normákhoz igazodva számol a külföldi befektetőknek nyújtott adókedvezmények jövő évi eltörlésével. A miniszter szerint a 20 százalékos társasági adó megfelelő ösztönzést jelent.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet