Pozsony
Rudolf Schuster szlovák államfő múlt heti, az Egyesült Államokban és Kanadában tett hivatalos látogatása, amelynek során George W. Bush amerikai elnökkel is találkozott, számos amerikai cég érdeklődését felkeltette Szlovákia iránt. Elsősorban az autóalkatrész-gyártók jelezték, hogy a közeljövőben esetleg bővítik kapacitásukat Szlovákiában, illetve letelepednek az országban vagy valahol a visegrádi térségben. A világ második legnagyobb autóalkatrész-gyártója, a Visteon Corp. jelezte: két éven belül termelőbázist kíván létesíteni Szlovákiában, illetve a visegrádi országok egyikében – írta a SITA szlovák hírügynökség. Ronald Weiser, az USA pozsonyi nagykövete közölte: megpróbálja a Visteont meggyőzni arról, hogy Szlovákiát válassza.
A világ negyedik legnagyobb autóalkatrész-gyártója, a kanadai Magna International Inc. júniusban nemzetközi kereskedelmi konferencián vesz részt Pozsonyban, ahol felméri az itteni lehetőségeket. A Szlovákiában már tevékenykedő Johnson Controls és a Delphi Automotives alkatrészgyártók jelezték, hogy bővítik kapacitásaikat. (A Visteon és a Johnson Magyarországon is jelen van.) A két cég összesen mintegy 3700 főt foglalkoztat Szlovákiában, s ha valóban bővítik kapacitásukat, akkor alkalmazottaik száma elérheti a 6-7 ezer főt is – mondta az amerikai nagykövet, és hozzátette: a Visteon a Peugeot-Citroen egyik legfontosabb beszállítója, márpedig a francia autógyártó gyárat épít Nagyszombatban. Az amerikai autóalkatrész-gyártókon kívül a vezető plasztiküveggyártó Plastipack, továbbá a reciklált anyagokat feldolgozó Cleantech tervez cégalapítást Szlovákiában.
