BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javult az USA kereskedelmi mérlege

2003. április 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

ä BANA PÉTER
A januári 41,23 milliárdról februárban 40,32 milliárd dollárra csökkent az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegének hiánya, mert a import visszaesett és az export nőtt. A deficit elmaradt a Wall Street 42 milliárd dolláros várakozásától. Az export februárban - főként a repülőgépek és az ipari állóeszközök külföldi keresletének köszönhetően - 0,5 százalékkal nőtt. Ugyanakkor az import a nyersolajár megugrása ellenére 0,4 százalékkal mérséklődött, mert az USA kevesebb repülőgépet vett külföldről, és az olajszármazékok bevitele meglepő módon 10,18-ról 10 milliárd dollárra csökkent.
A külkereskedelmi mérleg decemberben még 44,9 milliárd dolláros rekordhiányt mutatott, és nem lehet számítani az export látványos fellendülésére, mert a legnagyobb kereskedelmi partnerek közül Japán és az EU még nagyobb nehézségekkel küzd. Így tartósan magas marad a hiány, ami a folyó fizetési mérleg deficitjében természetesen tükröződik. Az iraki háború miatt pedig a költségvetési hiány növekszik, mindez pedig ikerdeficitet jelenthet, vagyis azt, hogy egyszerre keletkezik hiány a büdzsében és a folyó fizetési mérlegben. Emiatt aggódó véleményekre számíthat John Snow pénzügyminiszter kollégáitól a G-7 hétvégi washingtoni tanácskozásán, bár mint tegnap nyilatkozta, ő nem tarja veszélyesnek a hiányt. Az USA eddig arra hivatkozva bagatellizálta az ikerdeficit kockázatát, hogy a külföldi befektetők amerikai értékpapír-vásárlásai finanszírozzák a hiányt. A devizapiacon azonban a dollár újra gyengülni kezdett a többi vezető devizához képest, ami az amerikai gazdaság teljesítménye miatti bizalmatlanság előjele lehet.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet