Szlovákia gazdasági növekedése (GDP) 2003-ban a korábban várt 3,7 százalék helyett 3,5 százalékra mérséklődik – jelezte tegnap a szlovák pénzügyminisztérium. Ezzel párhuzamosan a szaktárca az éves infláció prognózisát is mérsékelte, mégpedig 8,8 százalékról 8,4 százalékra. A tárca már figyelembe vette
a pozsonyi statisztikai hivatal legfrissebb adatait és a világgazdaság lefékeződését is. Érdekes, hogy a
szlovák jegybank nem csökkentette a GDP növekedésére vonatkozó előrejelzését: változatlanul 4,4 százalékos bővüléssel számol. Az EU brüsszeli bizottságának Szlovákiára vonatkozó elemzése szerint a korábban jelzett 3,9 százalék helyett csak 3,7 százalék lesz az ország idei GDP-növekménye. Az idén a szlovák gazdasági növekedéshez elsősorban az erős hazai kereslet járul majd hozzá – áll a bizottság elemzésében, a szlovák gazdasági elemzők szerint viszont a hazai kereslet a központi áremelések miatt az idén alacsonyabb lesz, mint az előző években. Jövőre viszont 4,1 százalékra gyorsul a GDP bővülése, és a gazdasági növekedésnek jelentős lökést adhat az ország csatlakozása az európai monetáris unióhoz is. Az euró bevezetése Ivan Miklos pénzügyminiszter szerint 1 százalékkal javíthatja az ország növekedési ütemét.
A statisztikai hivatal ugyancsak tegnap kiadott jelentése szerint az egy évvel korábbihoz viszonyítva 2003 februárjában a szlovákiai iparban foglalkoztatottak reálbére 2,3 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban a fizetések ugyan 5,1 százalékkal nőttek, ám ezt a növekményt semmissé tette a 7,6
százalékos infláció.
