Pozsony
Csehország belső adóssága az idén akár 50 százalékkal is nőhet, és a végösszeg az év végén elérheti a 683 milliárd koronát, azaz a bruttó hazai termék (GDP) 45 százalékát - véli David Marek, a Patria Online elemzője, akit a CTK hírügynökség és a Mladá Fronta Dnes idézett. A Patria Online szerint az adósságnövekedés mögött döntően két tényező áll: az állami ügynökségek belső adósságának növekedése és a nemzetközi bíróságokon a különböző cégekkel folytatott perek, amelyek elvesztése esetén Csehország több 10 milliárd korona összegű kártérítést fizethet. E perek közül a legismertebb az amerikai CME-vel a Nova televízió birtoklásáért folytatott és elvesztett per, aminek következtében a cseh fél 10,4 milliárd koronát lesz kénytelen kifizetni. Ennél négyszer nagyobb összeg forog kockán az Investicní a Postovní Bankát (IPB) korábban birtokló japán Nomurával folytatott jogvitában, emellett hat külföldi cég fenyegeti nemzetközi választott bírósági perrel Csehországot, amelyek összesített tétje meghaladja az 52 milliárd koronát.
A TASR szlovák hírügynökség múlt pénteki híre szerint a kanadai Frontier Petroleum Service befektetési társaság is perrel fenyeget. A cég közölte, hogy ha április 15-éig nem tudja megvédeni a Let Kunovice cseh repülőgépgyártóba invesztált 205 millió cseh koronáját, akkor bírósághoz fordul. A fentieken kívül az sem világos, mit kezd a cseh kormány a Ceská Konsolidacní Agentura állami ügynökség 2002-ben felhalmozott 79,4 milliárd koronás adósságával. Ha a legsötétebb forgatókönyv valósul meg, akkor az év végén minden egyes cseh állampolgárra 67 ezer korona adósság jut, szemben a tavaly év végi valamivel több mint 44 ezer koronával.
