A terv szerint áthatolhatatlan gyűrüt vonnának az iraki főváros köré, mellyel Szaddam Huszein rezsimje - az amerikai főparancsnok szavaival - irrelevánssá válhat. A város izolációjával és a hírközlési berendezések megsemmisítésével a szövetségesek el tudják érni, hogy a bagdadi központból az irakiak ne tudjanak kommunikálni saját csapataikkal, illetve hogy az iraki népnek semmilyen információja ne legyen Huszein elnök hogylétéről. Ezzel egyidejűleg az elfoglalt területeken egyfajta átmeneti közigazgatást kívánnak biztosítani az amerikaiak. Donald Rumsfeld védelmi miniszter ugyanakkor kijelentette, hogy bár gondolkoznak rajta, a terv végrehajtásáról még nem született meg a döntés.
