Pozsony
A szlovák kormány jóváhagyta a három pilléren álló új nyugdíjrendszer tervezetét, amelyet parlamenti elfogadás esetén jövő januártól vezetnének be. A kabinet döntése értelmében a pályakezdők már kötelezően az új rendszerbe lépnek be, az 55 évnél fiatalabbak választhatnak a jelenlegi és az új rendszer között. A választásra két vagy három év áll majd rendelkezésre. Az 55 évnél idősebbek a jelenleg érvényes rendszer alapján kapják majd nyugdíjukat. Ludovít Kaník szociális és munkaügyi miniszter arra számít, hogy a lakosság érintett részének 30-50 százaléka lép át az új rendszerbe. Ennek eredményeként a nyugdíjfolyósítást bonyolító társadalombiztosítási igazgatóság évente 10 és 20 milliárd korona közötti deficittel számolhat.
A 2020-ig tartó átmeneti időszak finanszírozása 165 milliárd koronába kerül majd. Egyelőre az első négy évre elegendő 65 milliárd korona áll rendelkezésre, ez a szlovák gázművek részleges privatizációjából folyt be. Nem változik a társadalombiztosítási járulék mértéke az új rendszerben sem: a 28 százalékos járulékból 10 a tőkefedezeti, 10 a felosztó-kirovó pillérbe folyik majd be, 3 százalék a rokkantsági, 5 százalék pedig az özvegyi nyugdíjak, illetve az árvasági pótlék fedezését biztosító alapokba kerül. Az állami nyugdíjfolyósítás és a magán-nyugdíjpénztárak mellett a harmadik pillért a már jelenleg is működő önkéntes nyugdíjbiztosítók jelentik. A nyugdíjpénztárakban felhalmozott lakossági megtakarítások védelmét az állam garantálja. Az új típusú nyugdíjfolyósítás ügyfelei évente számlakivonatot kapnak arról, hogy pillanatnyilag mekkora összeg van a kontójukon, emellett lesz egy úgynevezett virtuális számla is, amely azt mutatja, hogy az ügyfél az adott pillanatban mekkora nyugdíjra jogosult. A tervezet jelenleg tárcaközi egyeztetésen van.
