Pozsony
Csehország bruttó hazai terméke (GDP) az európai uniós fellendülésnek köszönhetően az idén 3,3 százalékkal, jövőre pedig 3,5 százalékkal fog növekedni - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) csütörtökön közzétett prognózisából. A cseh GDP 2002-ben 2, 2001-ben pedig 3,1 százalékkal gyarapodott. Az OECD szerint bár Csehország fő kereskedelmi partnereinél, főleg Németországnál tavaly a stagnálás jelei mutatkoztak, ez mégsem volt komoly hatással a cseh gazdaságra, mivel a választási évben lazább volt a fiskális politika, ami lehetővé tette a fogyasztás növekedését. Emiatt viszont a költségvetés deficitje 2002-ben elérte a GDP 4,5 százalékát, sőt, ha az állami konszolidációs ügynökségek deficitjét is figyelembe vesszük, akkor a hiány a GDP 7,3 százalékát tette ki. Ezért a nemzetközi szervezet sürgeti a deficit csökkentését, Csehország szemére veti, hogy nehézkesek a csődeljárások, pedig 1993 óta a csődeljárásról szóló törvényt 19-szer módosították, javasolja az adók lefaragását, az aktív foglalkoztatás- és az ezt segítő lakáspolitikát.
