SIDÓ ZOLTÁN, Pozsony
Ha a pozsonyi parlament is jóváhagyja, akkor Szlovákiában jövő januárban bevezetik a kötelező tandíjat a felsőoktatásban - közölte Martin Fronc oktatási miniszter. A tandíj nagysága a hallgató képzési költségeinek és az egyes egyetemi karok árkalkulációjának függvénye, összege várhatóan a képzési költség 10 és 20 százaléka között alakul majd. Alsó határa 6800, a felső 13 800 korona (1 dollár = 39,70 korona) lesz. Tandíjmentességet csak a szociálisan hátrányos helyzetűek kaphatnak, akiknek családjában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg a 3930 koronát.
Jelenleg évi 120 millió koronát fordítanak szociális ösztöndíjra, ami jövőre becslések szerint 500 millió koronára emelkedik. A szaktárca azt tervezi, hogy a ma évi maximum 20 ezer koronás diákhitelt 40 ezer koronára emeli. A Szlovákiában tanuló cseh diákoknak csak az EU-csatlakozás után kell majd tandíjat fizetniük. A Dzurinda-kormány már az 1998 és 2002 közötti kormányzati ciklusban is felvetette bizonyos szolgáltatások ingyenességének megszüntetését, de a kormánykoalícióhoz tartozó baloldali SDL ezt megtorpedózta. A tavaly ősszel megalakult újabb, immár jobbközép Dzurinda-kormány azonban már keresztül tudja vinni akaratát. Így áprilistól fizetni kell az orvosnál, a kórházban, a recept kiváltásakor és mentős szállítás esetén.
