BUX 138602.48 0,71 %
OTP 44500 1,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Uniós pénz szlovák autósztrádához

2003. február 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Sidó Zoltán, Pozsony
A szlovák fővárosban aláírták azt a szerződést, amelynek értelmében 53,52 millió euró (2,259 milliárd korona) költséggel megépül Pozsonyban a D61-es autópályának a bécsi úttól a kikötői hídig terjedő szakasza. A 3,867 km hosszú szakasz költségeinek felét az Európai Unió ISPA-programjából, a másik felét az Európai Beruházási Bank (EIB) hiteléből finanszírozzák. Az autópálya-építési program az idén ennek ellenére némileg lefékeződik a tervezetthez képest, mivel az állami költségvetés és az egyéb állami források a korábban feltételezett 13 milliárd korona helyett csak 9,5 milliárd koronás beruházást tesznek lehetővé - közölte Ján Kotula, a szlovák közlekedési és távközlési minisztérium államtitkára. Ebből az összegből a Pozsony-Zsolna-Kassa északi autópálya épül tovább, az egyre gyakrabban emlegetett, de csak papíron létező dél-szlovákiai sztrádára viszont nem futja, itt legfeljebb négysávos gyorsforgalmi út épülhet. Bár a déli vonalvezetés olcsóbb volna, az államtitkár szerint egyszerre két nyomvonal építését az ország nem tudja finanszírozni.
Kotula szerint a déli szakasz megépítése azért sem olyan égető, mert Magyarországon építik az északi autópályát, amely Szlovákia szempontjából is hasznos. Az államtitkár szerint 2004-től reálissá válik az autópálya-program magánerős finanszírozása. Máris két érdeklődő akadt, mégpedig a Csehországban már tevékenykedő izraeli Housing and Construction és egy olasz társaság. Az izraeli cég az Ostraván áthaladó és a lengyel határig vezető D47-es autópálya 80 kilométeres szakaszának finanszírozásában vesz részt. Szlovákiában 2002 végén 302 kilométert tett ki a teljes sztrádarendszer.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet