Lengyel források szerint az amerikai bázisok áthelyezésére vonatkozó bizalmas tárgyalások már hetek óta folynak. Az európai haderő átcsoportosítása a német–amerikai viszony feszültté válása kapcsán merült fel ismét.
Elemzők szerint a bázisok áthelyezével egyrészt politikailag meg lehetne büntetni az iraki háborút ellenző Németországot, másrészt keletebbre olcsóbban lehetne működtetni a bázisokat, de az sem utolsó szempont, hogy az amerikai erők így földrajzilag közelebb kerülnének a potenciális és akut válsággócokhoz.
Szó van arról is, hogy az eredetileg Spangdahlembe vagy Ramsteinbe tervezett amerikai katonai kórházat Lengyelországban vagy Magyarországon építik fel. Az amerikai támaszpontok befogadása egyébként sem rossz üzlet: egy-egy nagyobb bázis akár 150-200 millió dolláros pluszbevételhez juttathatja a helyi gazdaságot, és több ezer új munkahelyet is teremt.
A magyar kormány azonban eddig nem kapott konkrét felkérést, és nem is tett ajánlatot arra, hogy Taszár mellett újabb amerikai bázist fogadjon be az ország. A Népszabadság úgy tudja, a kórház-projektet nem, ám a bázisra vonatkozó terveket ellenezné a kabinet.
