SIDÓ ZOLTÁN, Pozsony
Csehország 2002-ben közel 5 tonna aranyat exportált, összesen 1,6 milliárd korona értékben – írta tegnap a Hospodárské Noviny az országos vámigazgatóság hivatalos adatai alapján. A kivitel zöme, 1,3 milliárd korona értékben, Németországba irányult (1 dollár=29,4 cseh korona). A kivitt mennyiség a cseh jegybank aranytartaléka egyharmadának felel meg. Papíron ezzel Csehország vált Európa vezető aranyexportőrévé Svédország előtt. A lap szerint senki sem tudja megmondani, honnan származik ekkora mennyiségű nyersarany, mivel az ország alig importál nemesfémet, a belföldi aranybányászatot pedig már évekkel ezelőtt leállították. A cseh jegybank és a kereskedelmi bankok sem értékesítettek tartalékaikból, a jelenségre az ékszerészek és nemesfém-kereskedők sem tudtak magyarázatot adni. Az országos vámigazgatóság csúcsvezetése szerint a kimutatásaik megbízhatóak, ezért a szakértők adócsalásra gyanakodnak.
