BUX 139571.93 0,52 %
OTP 45550 0,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Irak: az USA Németországot is büntetné

Az USA megbüntetné Németországot azért, mert az az iraki háborút ellenző nemzetközi koalíció élére állt. Megszüntetné támaszpontjait, véget vetne a két ország közötti katonai és ipari együttműködésnek is, ez a német gazdaságnak több milliárd eurós kárt jelenthet.

2003. február 18. kedd, 10:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A brit Observer értesülései szerint az "áruló" Németország megleckéztetésére vonatkozó tervet Donald Rumsfeld védelmi miniszter kezdeményezésére a múlt héten vitatták meg az amerikai katonai vezetés, illetve a Pentagon tisztviselői. A tervezett intézkedések kifejezett és egyetlen célja komoly kárt okozni a német gazdaságnak, s ezzel példát statuálni: azon országok, amelyek külkereskedelme erősen függ az amerikai megrendelésektől, gondolják meg jól, hogy szembeszállnak-e az Egyesült Államokkal.

Csapataink sok millió dollárt költenek el Németországban. Miért is támogatnánk tovább egy olyan országot, amely ilyen hihetetlen lenézéssel kezeli a NATO-t és azt, hogy évtizedeken védelmet nyújtottunk számára - idézte a brit lap a Pentagon egyik illetékesét.

A Pentagon tervei, de még inkább annak nyelvezete - írta a The Observer - elborzasztotta az amerikai külügyminisztérium illetékeseit, akik szerint ha az amerikaiak erőszakoskodással akarják kikényszeríteni politikájuk támogatását, az csak még jobban erősíti az Amerika-ellenes erőket, ráadásul elidegeníti azokat az európai országokat is, amelyekre esetleg még támogatnák az Irak elleni háborúra felhatalmazást adó ENSZ döntést.

Németország ipara évente több milliárd eurót keres az Európában állomásozó amerikai csapatok kiszolgálásán, és sok vállalat léte függ a katonai együttműködéstől. A hadiipari cégek közül sokat veszíthet a rakétagyártó Diehl, az EADS Deutschland, a Rheinmetall fegyvergyár és a Krauss-Maffei Wegmann járműgyártó. Mindemellett az amerikai támaszpontok felszámolásával mintegy 15 ezer, eddig a kiszolgáló személyzet tagjaként dolgozó ember veszítheti el munkáját.

A Pentagon főnöke az új katonai kihívásokra hivatkozva már korábban fontolóra vette a külföldön állomásoztatott amerikai csapatok bizonyos mértékű átcsoportosítását. A német "árulás" nyomán még erősebbé vált az a törekvés, hogy az Egyesült Államok Európában keletebbre, azaz például Lengyelországba, a Csehországba és a balti államokba helyezze át erőit, vagyis azokba az országokba, amelyek erőteljesen támogatják az USA Irak-elleni politikáját.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet