Pozsonyi tudósítónktól:
A tervek szerint 2004-ben Szlovákiában egységessé válik a magánszemélyek és a vállalatok adója, jelentősen megemelik az adómentes jövedelemsávot, eltörlik a különféle kivételeket, az átalányadó lehetőségét és egyetlen áfakulcs lesz. Az Ivan Miklos által vezetett pénzügyi tárca tervezetének részleteit pénteken ismertették a szlovák lapok. A rendszer sokkal egyszerűbb, átláthatóbb és könnyebben ellenőrizhető lesz, így nehezebb lesz kijátszani - mondta Miklos. A jelenlegi adótörvény legalább 90 kivételt ismer, ami túl sok kiskaput jelent - tette hozzá. A miniszter egyelőre nem árulta el, hogy az egységes adó hány százalékos lesz, az egyik változat például 20 százalékkal számol.
Módosítani kívánják az ingatlanadó szabályait is: jelenleg az ingatlan alapterülete után vetik ki az adót, a jövő évtől pedig annak piaci értéke lesz a mérce. Eltörlik az ingatlanok adományozására, átruházására kivetett adót és az örökösödési adót, mivel a pénzügyi tárca szerint ezzel még egyszer megadóztatják azokat, akik korábban már eleget tettek ennek a kötelességüknek.
Robert Nemcsics szlovák gazdasági miniszter, Jean-Marc Nicolle, a PSA Peugeot-Citroën alelnöke és Stefan Bosnák, Nagyszombat polgármestere pénteken aláírta a szerződést, amelynek értelmében a francia autógyártó 2006-tól évi mintegy 300 ezer alsó középkategóriába tartozó gépkocsi gyártását kezdi meg a szlovák fővárostól 45 kilométernyire levő városban. Nemcsics szerint a PSA-nak nyújtott kedvezmények összhangban vannak az EU normáival, azaz a támogatások és kedvezmények együttes összege nem lépi túl a beruházás értékének 15 százalékát. A szlovák kormány 6,5 milliárd koronával támogatja a beruházást, ebből 2,2 milliárdot az idén költenek el. A PSA alelnöke megerősítette, hogy Szlovákia nem ajánlott fel többet a magyar és lengyel félnél. Szerinte Nagyszombat azért nyert, mert kiváló a földrajzi fekvése, a kiválasztott földterületnek jó a megközelíthetősége vasúton, közúton és vízi úton, megvannak az ipari tradíciók, elegendő képzett munkaerő áll rendelkezésre, ráadásul a nagy felvevőpiacok is közel vannak. A projekt szeptemberben kezdődik, közvetlenül 3500, közvetve 6-7000 munkahelyet teremt. Az autógyárat 2006-ban helyezik üzembe.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
